Bart en Wil hebben al heel wat verschillende speldjes verzameld.
Bart en Wil hebben al heel wat verschillende speldjes verzameld. Foto: Wouter Droge

Bijzondere verzameling

Bart en Wil sparen reclamespeldjes

Sommige mensen hebben een bijzondere hobby, andere een bijzondere verzameling. Zo ook Bart en Wil de Vries uit Heiloo. Zij sparen reclamespeldjes. 

Waarom ben je begonnen met reclamespeldjes sparen?

Als jongetje van een jaar of acht begon ik met het sparen van reclamespeldjes. In de jaren zestig vond je die bij bijna elk product: melk, pindakaas, sigaren, benzine... Ze kwamen op een stuk schuimrubber terecht, netjes gerangschikt.
Jaren later, op vakantie in Limburg, kocht ik spontaan een doos oude speldjes op een rommelmarkt. Mijn vrouw Wil en ik zaten die middag in het zonnetje op de camping alles schoon te maken met een oude tandenborstel. Dat was eigenlijk het échte begin van onze gezamenlijke hobby.

Lukt het jullie nog om nieuwe exemplaren te vinden?

Zeker! We hebben inmiddels ruim 26.500 verschillende speldjes. Mensen komen nog regelmatig met oude collecties aan. Dan zeg ik altijd: “Niet wegdoen, het is veel te leuk! Maar áls u ze wegdoet, denk dan aan ons.”
Het leukste vinden we het ruilen: een schoenendoos vol speldjes opsturen en er één terugkrijgen. Heerlijk om door zo’n stapel te wroeten. En natuurlijk struinen we vaak rommelmarkten af, op zoek naar iets nieuws.

Wat maakt je verzameling uniek of bijzonder?

Tijdens de coronaperiode heb ik de hele verzameling digitaal geregistreerd: naam, kleur, vorm, materiaal en bijzonderheden. We sparen alleen speldjes met een lange naald – dus geen broches of pins. Veel speldjes komen van bedrijven die al lang niet meer bestaan. Juist die geschiedenis maakt het verzamelen zo interessant.

Welk speldje is favoriet?

Eigenlijk elk nieuw speldje! Maar vooral als het een serie compleet maakt. Sentimenteel waardevol is bijvoorbeeld het speldje van St. Adelbert dat ik kreeg van Gert Melker, terwijl ik toen nog niet eens oud genoeg was om mee te doen. Ook de speldjes van Ranzijn, Melco, Gymnastiekvereniging Klimop en Bakkerij Oostermeijer uit Heiloo zijn me dierbaar.

Hoe bewaar je de speldjes?

Schuimrubber is allang niet meer voldoende. Tegenwoordig gebruik ik een combinatie van oud zeil, ondervloer voor laminaat en plastic hoezen in ordners. Alles is netjes gesorteerd op soort, alfabet en series.

Hebben de speldjes ooit geleid tot bijzondere ontmoetingen?

Zeker. Elk bezoek aan een oud-verzamelaar is bijzonder, maar soms springt er iets uit. Zo gaf ik ooit via een klant een kaart met DWS-speldjes mee voor Jan Jongbloed. In een tv-documentaire over hem haalde hij precies die kaart tevoorschijn. Geweldig! Ook geven we geregeld speldjes aan musea of verenigingen die ergens een liefde voor hebben – van bier tot treinen.

Heeft u nog speldjes thuis en doet u er niets meer mee? "Niet wegdoen! Ze zijn veel te leuk. Maar áls u ze wegdoet: denk aan ons."

Wil en Bart de Vries bart_de_vries@quicknet.nl

Afbeelding
Afbeelding
Wil en Bart voor de kast met mappen vol speldjes.