Het museum was klaar en de vrijwilligers verhuisden mee naar het Willibrordusterrein.
Het museum was klaar en de vrijwilligers verhuisden mee naar het Willibrordusterrein. Foto: aangeleverd

Historische Vereniging Heiloo 50 jaar!

2024 in het teken van het jubileum

HEILOO - Uitkijkpost is te gast bij Jaap en Josta de Graaf, twee van de zes bestuursleden van de Historische Vereniging Heiloo. Aanleiding om in gesprek te gaan is het feestelijke feit dat de vereniging in 2024 50 jaar bestaat. Het jubileumjaar zal niet onopgemerkt voorbijgaan.

Op 9 oktober 1974 is de Historische Vereniging Heiloo opgericht, aanvankelijk onder de naam ‘Oud Heiloo’. De nieuwe naam werd gekozen, omdat deze veel beter de lading dekt van de doelstelling van de vereniging: bij jong en oud de belangstelling voor de rijke historie van Heiloo stimuleren en zo de waardevolle kennis over het dorp levend houden. “Wie uit ons dorp heeft weet van De Die?”, geeft Jaap als voorbeeld. “Dit is een veenriviertje aan de oostzijde van de strandwal waarop Heiloo, Limmen en Alkmaar zijn ontstaan. Cultuurhistorisch erfgoed in een schitterend, deels beschermd natuurgebied. Onze vrijwilligers organiseren fietstochten en wandelingen langs diverse Heilooër bezienswaardigheden voor jong en oud. Zo ook langs De Die. Hoe vaak we niet horen: ‘Nooit geweten!’ Onze wandelroutes gaan ook over Landgoed Ter Coulster en Landgoed Nijenburg met hun rijke geschiedenis. Laatstgenoemde is gelieerd aan de Vereniging Hendrick de Keyser en van deze vereniging hebben wij toestemming om op Landgoed Nijenburg rondleidingen te geven.”


Veilingklok

Na meer dan één verhuizing - de laatste keer vanuit de voormalige Adelbertusschool, de oude jongensschool aan de Bergeonstraat - heeft de Historische Vereniging Heiloo vier en een half jaar geleden een permanente locatie kunnen betrekken in het souterrain van het Willibrordus Business Centrum aan de Kennemerstraatweg en deze na een flinke verbouwing professioneel ingericht. “Hier maakt onze vereniging met museum deel uit van het Heilooër Museumkwartier op het Landgoed Willibrordus”, vertelt Josta. “De grootste ruimte is geschikt voor wisselende tentoonstellingen, in de bestuurskamer pronkt de originele veilingklok van Heiloo, de ‘Schatkamer’ leent zich voor kleinere tentoonstellingen en in de filmzaal zijn elke dinsdagavond oude filmbeelden te zien met een leerzame of geanimeerde toelichting door een van onze vrijwilligers. Van de laatste verhuizing is helaas geen filmbeeld, maar wel fotomateriaal”, haalt Josta de herinnering op. “De inboedel van de vereniging, inclusief de glazen vitrinekasten, werd overgebracht door de sterke mannen van onze technische dienst, gekleed in korte broek vanwege de zomerse temperaturen. Overigens geen risicoloze operatie, natuurlijk. Alleen de veilingklok is door een professionele verhuizer overgebracht.”


'Eensgezindheid'

In de grote zaal van het museum is een tijdlijn van Heiloo te zien, een permanente tentoonstelling waar de bezoeker teruggaat tot ver in de geschiedenis en aan de andere kant uitkomt in het heden. De wisselende tentoonstellingen, die ook te zien zijn in deze zaal, zijn altijd thematisch. Momenteel over Eensgezindheid, een van de muziekverenigingen uit Heiloo, die dit jaar 125 jaar bestaat. "Elke tentoonstelling trekt vanzelfsprekend haar eigen belangstellenden”, vervolgt Josta. "Daarom zorgen we voor afwisseling. Zo hebben we tentoonstellingen gehad over Heiloo tijdens WOII, over de onderlinge band tussen Heiloo en Indië/Indonesië, over Landgoed Ter Coulster en waarom dit zeer nauw verbonden is met Heiloo, en over scholen in ons dorp, waarbij deze tentoonstelling meer weg had van één grote reünie van klasgenoten. In juni openen we de tentoonstelling over Falkland Toneel, omdat zij in 2024 100 jaar bestaat.”


Compleet gezelschap

"Onze vereniging heeft inmiddels meer dan 1500 leden”, vertelt Jaap. "En al het werk wordt verzet door vele vrijwilligers, ieder op zijn of haar professionele terrein; bestuursleden, redacteuren voor ons prachtige verenigingsmagazine ‘Heilooër Cronyck', een dame die onze website HVHeiloo.nl beheert, technici voor beeld, film en verlichting, een timmerman, postbezorgers, gastvrouwen en -heren, kortom een geweldig, compleet gezelschap. Ons groeiend fotoarchief van rond de 60.000 foto's, dat altijd met uitermate veel zorg werd beheerd door een vrijwilliger, wordt momenteel overgebracht naar het Regionaal Archief in Alkmaar.”


Oliebollen

"Onze leden ontvangen onze maandelijkse nieuwbrief, waardoor zij altijd op de hoogte zijn van onze activiteiten”, besluit Josta. "Via onze website en Uitkijkpost informeren we jong en oud in Heiloo, zeker nu met alle feestelijke, educatieve activiteiten. We starten ons jubileumjaar natuurlijk direct op 1 januari met vanaf 14:00 uur koffie, thee en oliebollen!”

Voor locatie en openingstijden museum, lezingen, wandelingen en rondleidingen etc., zie: www.hvheiloo.nl

Tekst: Monica Dekker